A. Tryb awaryjny.
Szkody stwarzające zagrożenie zdrowia, życia lub mienia użytkowników powierzchni terenu górniczego
w przypadku, gdy istnieje przypuszczenie, że zaistniały one na wskutek ruchu zakładu górniczego są usuwane w trybie awaryjnym.
1. Postępowanie w trybie awaryjnym zostaje wszczęte na wniosek właściciela, administratora lub kopalni - telefonicznie, osobiście lub pisemnie.
2. Jeśli zachodzi podejrzenie, że przyczyną awarii jest ruch zakładu górniczego, to przedstawiciele zakładu są zobowiązani do oględzin obiektu i ustalenia:
a/ zakresu rzeczowego powstałych szkód,
b/ przyczyny powstania awarii,
c/ sposobu usunięcia awarii,
d/ szacunkowego kosztu naprawy i terminu jej wykonania.
3. Z wizji zostaje sporządzony protokół konieczności, który jest podstawą dalszego działania.
4. Awarie usuwane są przez ekipy remontowe w terminie niezwłocznym.
B. Trwała naprawa szkód.
Naprawa szkody wyrządzonej ruchem zakładu następuje po uspokojeniu się terenu.
1. Postępowanie o naprawienie szkody rozpoczyna się na pisemny wniosek poszkodowanego.
2. Mierniczy górniczy i geolog górniczy sporządzają opinię górniczo - geologiczną, która jest podstawą do stwierdzenia przyczyn powstania szkody.
3. Oględziny obiektu będącego przedmiotem wniosku przeprowadzone są przez uprawnionych inspektorów nadzoru budowlanego. Z wizji sporządzony jest protokół oględzin obiektu.
4. Wyniki oględzin i wnioski wynikające z opinii górniczo - geologicznej (a w razie potrzeby dodatkowej opinii specjalistycznej) stanowią podstawę do:
a/ uznania wniosku zgłoszonej szkody,
b/ oddalenia wniosku.
W przypadku uznania wniosku zgłoszonej szkody, zawierana jest pomiędzy właścicielem obiektu a przedsiębiorcą górniczym pisemna ugoda, w której określony jest zakres uszkodzeń, sposób i termin ich naprawy.
Do wykonania naprawy zobowiązany jest przedsiębiorca, jednakże na wniosek poszkodowanego kopalnia może zawrzeć odrębną umowę na remont we własnym zakresie na koszt kopalni. W przypadku nie uznania wniosku zgłoszonej szkody,przedsiębiorca górniczy powiadamia pisemnie wnioskodawcę o powyższym fakcie, podając przyczyny oddalenia roszczeń.
Na podstawie zawartej ugody sporządzana jest dokumentacja kosztorysowo - projektowa lub dokumentacja określająca wartość odszkodowania (w przypadku, gdy koszt remontu rażąco przekracza wartość obiektu).
Sporządzona i zatwierdzona dokumentacja jest podstawą do rozpoczęcia robót remontowych:
a/ we własnym zakresie,
b/ przez firmę remontową wyłonioną przez postępowanie przetargowe.
Uszkodzenia można zgłaszać w formie pisemnej lub telefonicznej (tel. 32 7175330 lub 32 7175483).
Druki wniosków o naprawę szkód oraz zwrotu kosztów zabezpieczenia obiektu budowlanego przed skutkami ruchu zakładu górniczego dostępne są w Urzędzie Miejskim w Łaziskach Górnych (kancelaria) oraz na stronie internetowej Urzędu: www.laziska.pl