Biuletyn Informacji Publicznej strona główna Facebook
 

ŚWIĘTOJAŃSKIE DNI ŁAZISK 2016

Świętojańskie Dni Łazisk 2016 za nami. W sobotę 18 czerwca bawiliśmy się, jak to już stało się tradycją, na terenie sportowo - rekreacyjnym „Żabka” w Łaziskach Górnych. Na scenie wystąpiła orkiestra Dęta przy Tauron Wytwarzanie SA Oddział Elektrownia Łaziska, zaprezentowały się zespoły dziecięce i młodzieżowe działające przy Miejskim Domu Kultury. Gwiazdą wieczoru był Red Lips. Świętojańskie Dni Łazisk są zawsze okazją do wyróżnienia ludzi zasłużonych dla miasta.

Tytuł ŁAZISZCZANINA ROKU 2016 przyznano Stefanowi Kaliszowi, lekarzowi, specjaliście w zakresie pediatrii oraz medycyny rodzinnej. Z życiem zawodowym umiejętnie łączy pasje społeczne. W latach 1990-1994 był radnym Rady Miejskiej w Łaziskach Górnych. Przez 4 kadencje, w latach 1998-2014 był radnym Powiatu Mikołowskiego. Obdarzany jest nieustannie ogromnym zaufaniem społecznym, o czym świadczy 20 – letni staż w organach samorządowych szczebla miejskiego i powiatowego.

Jest współzałożycielem w 1990 roku Klubu Inteligencji Katolickiej, który działa przy parafii p.w. Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych. Od 1997 roku pełni funkcję jego przewodniczącego. Pomimo wielu obowiązków zawodowych, rodzinnych i społecznych pan Stefan Kalisz znajduje też czas na wyjazdy, pielgrzymki oraz najważniejsze jego hobby – trekking górski.

Tytuł Honorowego Łaziszczanina Roku 2016 otrzymał ROMAN FRIEDE, który choć nie jest mieszkańcem Łazisk Górnych, to dzięki długoletniemu, 34 letniemu zatrudnieniu w Kopalni Węgla Kamiennego „Bolesław Śmiały”, w pełni czuł i czuje się związany zarówno ze społecznością swojego byłego zakładu pracy, jak i miasta Łaziska Górne.

W jego działalności na rzecz lokalnej społeczności, szczególne miejsce zajmowała kwestia likwidacji uciążliwości wynikających z eksploatacji górniczej prowadzonej na obszarze miasta oraz zagospodarowanie odpadów pogórniczych.

Jego aktywne zaangażowanie w działania związane z rekultywacją składowisk odpadów powęglowych „Skalny” i „Waleska” doprowadziły do zaniku ich aktywności termicznej, co ma ogromny wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego Łazisk Górnych i okolic.

Wspomnieć też trzeba, że Pan Roman Friede aktywnie uczestniczył w obronie kopalni Bolesław Śmiały przed jej planowaną likwidacją w 2003 roku. Za swoje zaangażowanie zawodowe i społeczne był wielokrotnie odznaczany i wyróżniany.

W 2016 roku nagrodę Przewodniczącego Rady Miejskiej w Łaziskach Górnych dla „RZEMIEŚLNIKA ROKU” - za 30 letnią pracę w zawodzie zegarmistrza oraz wzorcowe prowadzenie na terenie Łazisk Górnych od 24 lat działalności usługowo-handlowej w zakresie sprzedaży i naprawy zegarów i zegarków, dorabiania kluczy domowych i samochodowych, awaryjnego otwierania drzwi mieszkaniowych i samochodowych – otrzymał Pan KAROL ERM.

NAGRODY BURMISTRZA MIASTA ŁAZISKA GÓRNE w 2016 roku za osiągnięcia sportowe otrzymali:

 • Karolina Kaczor - nagroda II stopnia za osiągnięcia sportowe w podnoszeniu ciężarów.
 • Patrycja Maciejewska - nagroda II stopnia za osiągnięcia sportowe w podnoszeniu ciężarów.
 • Małgorzata Kurcok - nagroda II stopnia za osiągnięcia sportowe w kręglarstwie klasycznym.
 • Nagrodę II stopnia za osiągnięcia sportowe w piłce nożnej halowej otrzymali: Tobiasz Nawrocki, Oskar Wolny i Mateusz Kaczmarczyk.
 • Nagrodę II stopnia za osiągnięcia sportowe w piłce ręcznej otrzymują: Wiktoria Powyszyńska, Aleksandra Włoch, Klaudia Gralik i Patrycja Hermann.
 • Zenon Szczęsny - nagroda za całokształt osiągnięć w pracy trenera tenisa stołowego.
 • Robert Janecki – nagroda za wyróżniającą się działalność sportową w popularyzowaniu piłki nożnej i tenisa ziemnego.

Nagroda Burmistrza Miasta Łaziska Górne w 2016 roku za całokształt dokonań w twórczości artystycznej oraz upowszechnianiu i popularyzowaniu muzyki dla Anny Kamyk, która od dzieciństwa jest związana z życiem kulturalnym Łazisk. Rozpoczęła od występów w zespole „Radość”, gdzie była solistką. Ukończyła Studium Wokalno – Baletowe w Gliwicach oraz Wydział Wychowania Muzycznego na Uniwersytecie Śląskim. Współpracowała z Gliwickim Teatrem Muzycznym, ale przełomowym momentem był dwukrotny wyjazd do Japonii. Tam zauroczyła się kulturą Dalekiego Wschodu, co znalazło odzwierciedlenie w jej późniejszej twórczości. Miała okazję występować u boku takich gwiazd jak: Ewa Bem, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki, Ryszard Rynkowski, Robert Janowski, Hanna Banaszak, Artur Andrus. Wielokrotnie występowała poza granicami kraju. Występowała również w najsłynniejszej sali koncertowej na świecie – Carnegie Hall w Nowym Jorku. Od wielu lat jest związana z Orkiestrą Rozrywkową Happy Big Band w Mysłowicach. Anna Kamyk cały czas uświetnia swoimi występami miejskie koncerty i uroczystości. Jest nauczycielką śpiewu w Ognisku Muzycznym DO RE MI, współpracuje z Miejskim Domem Kultury, chętnie występuje wspólnie z Zespołem „Radość” oraz grupą wokalną „VOCCATA”. Nagrała dwie solowe płyty: „Chwytać dzień” oraz „Tu i Tam”.

Nigdy nie zapomina o tym, że w Łaziskach zaczynała swoją przygodę ze śpiewem i zawsze podkreśla, skąd pochodzi, czym rozsławia nasze miasto.

SUKCES ŁAZISKIEGO CAMERTONU

W dniach 26-29 listopada 2015 roku łaziska grupa wokalna CAMERTON uczestniczyła w XXV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze. Grupa z powodzeniem koncertowała na praskim rynku, w kościele św. Marcina, no i najważniejsze... w zmaganiach konkursowych zdobyła Srebrne Pasmo.

ŚWIĘTOJAŃSKIE DNI ŁAZISK 2015

Świętojańskie Dni Łazisk 2015 za nami. W sobotę 20 czerwca przy zmiennej aurze bawiliśmy się, jak to już stało się tradycją, na terenie sportowo - rekreacyjnym „Żabka” w Łaziskach Górnych. Na scenie wystąpiła orkiestra Dęta przy Tauron Wytwarzanie SA Oddział Elektrownia Łaziska, zaprezentowały się zespoły dziecięce i młodzieżowe działające przy Miejskim Domu Kultury. Gwiazdą wieczoru był MROZU, a łaziszczanie znakomicie bawili się przy dźwiękach zespołu Baciary i Maraquja. Świętojańskie Dni Łazisk są zawsze okazją do wyróżnienia ludzi zasłużonych dla miasta.

Tytułem Łaziszczanin Roku 2015 uhonorowany został Tadeusz Król - nieprzerwanie, od połowy lat 80-tych, związany z łaziskim Klubem Sportowym „POLONIA”. W latach 2002-2003 był Prezesem Klubu, następnie członkiem Zarządu Klubu. To jego zaangażowanie sprawiło, że w sekcji piłki nożnej utworzono grupy 6-, 7-, 8-latków, a także włączono do Klubu siatkarzy. Jego priorytetem był i jest rozwój kultury fizycznej w naszym mieście. Od lat obdarzony jest ogromnym zaufaniem społecznym, co przełożyło się na to, że od 1994 wybierany jest na radnego Rady Miejskiej w Łaziskach Górnych, a od 2010 roku pełni funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej w Łaziskach Górnych

Tytuł Honorowy Łaziszczanin Roku 2015 został przyznany Antoniemu Moroń, który z miastem Łaziska Górne związany zawodowo od 29 lat. Od 10 lat jest kierownikiem Zakładu Inżynierii Miejskiej. Podejmuje szereg działań na rzecz dobrej, bezpiecznej i solidnej pracy, utrzymania miejsc pracy, dba o infrastrukturę i modernizację zakładu. Wyróżniony Tytułem Społecznika Roku 2014 Powiatu Mikołowskiego za podejmowane działania zmierzające do zatrudniania do prac społecznych osób, które w wyniku otrzymania wyroku sądowego, stały się osobami wykluczonymi.

Nagroda Burmistrza Miasta Łaziska Górne w 2015 roku za osiągnięcia artystyczne i popularyzowanie kultury śpiewaczej wśród młodych łaziszczan została przyznana Patrycji Tańczyk.

Nagrodę Burmistrza Miasta Łaziska Górne w 2015 roku za całokształt dokonań w twórczości artystycznej oraz w upowszechnianiu i popularyzowaniu kultury Śląska otrzymał Jerzy Moskała.

Nagrody Burmistrza Miasta Łaziska Górne 2015 za osiągnięcia sportowe otrzymali:

 • Michalina Mendecka - nagroda II stopnia za osiągnięcia sportowe w lekkoatletyce
 • Katarzyna Ciałoń - nagroda II stopnia za osiągnięcia sportowe w kręglarstwie klasycznym
 • Małgorzata Kurcok - nagroda II stopnia za osiągnięcia sportowe w kręglarstwie klasycznym
 • Iryna Krawczyk - nagroda za całokształt osiągnięć w pracy trenera piłki ręcznej
 • Czesław Frydrych – nagroda za wyróżniającą się działalność sportową w popularyzowaniu piłki ręcznej.

Nagrodę Burmistrza za szczególne osiągnięcia matematyczne otrzymał Paweł Lamża.

Tytuł Rzemieślnika Roku 2015 przyznano Agnieszce Widak z pracowni „Agawin”, która zajmuje się szyciem sukien ślubnych i wieczorowych, prezentowanych na pokazach mody.

 4 BIEG DLA JASIA ZA NAMI

Prawie pół tysiąca osób wzięło udział w 4 już edycji Biegu dla Jasia. Dystans był niewielki – prawie 2,5 kilometra trasy prowadzącej urokliwymi ścieżkami rekreacyjnymi za basenem „Żabka” w Łaziskach Górnych, ale stawka ogromna – pomoc w rehabilitacji Jasia Szopy. Pogoda jak na „zamówienie”, piękne błękitne niebo i słońce sprzyjały ruchowi na świeżym powietrzu. Na starcie pojawiły się dzieci – na rolkach, na rowerach i… w wózkach, sporo młodzieży i dorośli. Jedni biegają na co dzień, inni postanowili pobiec właśnie w ten dzień. Byli i tacy, którzy dystans po prostu przeszli bądź „przespacerowali”. W Biegu dla Jasia nie chodzi bowiem o rywalizację, dlatego nie ma pomiaru czasów, gdyż zwycięzcą jest zawsze jedna, wyjątkowa osoba – Jaś.

Organizatorzy dziękują wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pojawili się na starcie za udział w Biegu dla Jasia… i już zapraszają w przyszłym roku na V edycję Biegu.

ŚWIĘTOJAŃSKIE DNI ŁAZISK ORAZ INDUSTRIADA 2014

W sobotę 14 czerwca 2014 roku na terenie naszego miasta obchodziliśmy Świętojańskie Dni Łazisk oraz Industriadę – Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

INDUSTRIADA – czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego - do tej pory organizowana była czterokrotnie. Zgodnie z jej ideą, w czerwcu, w ciągu jednej soboty otwarte są wszystkie obiekty Szlaku Zabytków Techniki. Odbywają się w nich m.in. koncerty, happeningi, spektakle, wystawy, konkursy i warsztaty. W Łaziskach Górnych pokazy Industriady miały miejsce w Muzeum Energetyki.

Centrum Świętojańskich Dni Łazisk były obiekty sportowo-rekreacyjne „Żabka” . Mieszkańców Łazisk bawił znany kabaret „Rak”, jak zawsze swoje umiejętności taneczno – wokalne pokazały dzieci z Zespołu „Radość” działającym przy łaziskim Domu Kultury, zaprezentowali się też laureaci Festiwalu Piosenki Estradowej Kryształowy Kos. Gwiazdą tegorocznych obchodów Świętojańskich Dni Łazisk był Rafał Brzozowski.

W czasie Świętojańskich Dni Łazisk, jak każe tradycja, przyznano nagrody Burmistrza Miasta Łaziska Górne. Uhonorowano osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się dla miasta.

Tytuł ŁAZISZCZANINA ROKU 2014 przyznano JACKOWI KUDLA – Komendantowi I Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych. Jego starania doprowadziły do powstania w 2012 roku pierwszej po latach drużyny zuchowej w naszym mieście. Grono zuchów i harcerzy tworzących razem szczep stale się powiększa. Gromada zuchowa, drużyna harcerska, starszoharcerska, wędrownicza to doskonałe miejsce aktywności dzieci i młodzieży. W drużynach dzieci i młodzież przygotowują się do aktywnego, dorosłego życia.

Tytuł HONOROWEGO ŁAZISZCZANINA ROKU 2014 przyznano MARII BARON, która od 2009 roku prowadzi Rodzinę Zastępczą o charakterze Pogotowia Rodzinnego. Trafiają tutaj najczęściej dzieci, których rodzice z różnych powodów nie mogą wychowywać swoich biologicznych dzieci. Praca w pogotowiu trwa przez 24 godziny na dobę. Łącznie przez okres 5 lat prowadzenia Rodziny Zastępczej w domu pani Marii przebywało 30 dzieci. Obecnie przebywa w nim sześcioro dzieci w wieku od 5 miesięcy do 10 lat. Pewna ich ilość pochodziła z tzw. trudnych rodzin z Łaziskach Górnych. Gdyby nie Pogotowie Rodzinne Pani Marii, prawdopodobnie dzieci z naszego miasta zostałyby umieszczone w podobnych placówkach w innych miejscowościach.

Tytuł PRZYJACIELA ŁAZISK GÓRNYCH przyznano JOLANCIE PIETRYJI-SMOLORZ, która znana jest ze swojego zaangażowania i udziału w licznych przedsięwzięciach związanych z tworzeniem i rozwojem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, a w sposób szczególny w działaniach na rzecz Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. Dzięki jej zaangażowaniu, Muzeum znajduje się w czołówce najwyżej ocenianych obiektów postindustrialnych w Polsce, będąc jednocześnie atutem, siłą Łazisk Górnych i wartością naszego regionu. Jolanta Pietryja-Smolorz od wielu lat współpracuje z Urzędem Miejskim w Łaziskach Górnych, z Urzędem Marszałkowskim oraz ze Śląską Organizacją Turystyczną na rzecz promocji obiektów postindustrialnych na Szlaku Zabytków Techniki i na Europejskim Szlaku ERIHA.

Nagrodę Przewodniczącego Rady Miejskiej w Łaziskach Górnych dla Rzemieślnika 2014 za wzorcowe, wieloletnie prowadzenie od 1991 roku na terenie Łazisk Górnych działalności w zakresie naprawy obuwia i wyrobów skórzanych otrzymał właściciel firmy Szewstwo Naprawkowe w Łaziskach Górnych Pan Dariusz Augustyniok.

Pozostałe uhonorowane osoby:

Tomasz Dobrzyński - nagroda I stopnia za osiągnięcie wysokich wyników sportowych w Ju Jitsu na szczeblu międzynarodowym i krajowym.
Krzysztof Gersok - nagroda III stopnia za osiągnięcia sportowe w piłce nożnej.
Sławomir Rubin - nagroda za całokształt osiągnięć w pracy trenera piłki siatkowej.
Agata Smołuch i Rafał Gałuszka – nagroda za wyróżniającą się działalność sportową w popularyzowaniu biegania wśród dorosłych oraz dzieci i młodzieży.

GRUPA WOKALNA „CAMERTON” W ŁAZISKACH GÓRNYCH otrzymała Nagrodę Burmistrza Miasta Łaziska Górne za upowszechnianie kultury muzycznej i śpiewaczej.

Na tegorocznych obchodach Świętojańskich Dni Łazisk Wydział Ochrony Środowiska Urzędu miejskiego w Łaziskach Górnych zorganizował stoisko ekologiczne, gdzie można było zamienić zużyte baterie na gadżety ekologiczne, takie jak torby bawełniane m.in. z 50-gramowym słoiczkiem naturalnego miodu, kartonowym długopisem i książeczką z serii ścieżki dydaktyczne Łazisk Górnych. Zbiórka zużytych baterii była okazją do pozbycia się zalegających w domach odpadów niebezpiecznych. Dla mieszkańców przygotowano także inne atrakcje, każdy mógł poczęstować się jabłkiem i cukierkami – Krówkami. Zużyte baterie w ilości 40kg zostaną przekazane Organizacji Odzysku Reba.


GALA SPOŁECZNIKA 2014

W sobotę 8 lutego 2014 roku w Klubie Fabrycznym przy Elektrowni Łaziska odbyła się uroczysta Gala Społecznika Roku 2013. Uroczystość mająca formę balu zorganizowana została przez stowarzyszenie Centrum Społecznego Rozwoju i działające przy nim Centrum Inicjatyw Społecznych i Gospodarczych.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 70 osób - przedstawicieli władz samorządowych, lokalnych przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu mikołowskiego.

Podczas uroczystości nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników II edycji Konkursu o tytuł Społecznika Roku Powiatu Mikołowskiego.

Nagroda została przyznana w trzech kategoriach. Wśród przedsiębiorców laureatem został Pol-Am-Pack S.A. Oddział Huta Szkła „Orzesze”, w kategorii „Samorząd” zwyciężył Pan Aleksander Wyra – Burmistrz Miasta Łaziska Górne, zaś w gronie organizacji pozarządowych nagrodzono Panią Janinę Piechę – Prezes Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Mikołowie.

Wyróżnieniem specjalnym uhonorowany został Pan Andrzej Kotyczka – Honorowy Prezes klubu GKS Gwarek Ornontowice, za całokształt swojej społecznej działalności na rzecz Klubu.

SREBRO DLA ŁAZISKIEGO CAMERTONU

W dniach 6 - 8 grudnia 2013 roku Grupa Wokalna CAMERTON z Łazisk Górnych uczestniczyła w międzynarodowym 4 Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych. Podczas tego festiwalu zespół wyśpiewał Srebrny Dyplom w swojej kategorii. W imprezie uczestniczyły zespoły z całej Europy. Oprócz przesłuchań konkursowych, które odbyły się w barokowych wnętrzach kościoła pw. św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej, każdy z zespołów koncertował w jednym z krakowskich kościołów, Camerton w kościele św. Katarzyny. Podsumowaniem festiwalu był koncert galowy, który miał miejsce w Bazylice Mariackiej na rynku krakowskim. Szczególnego smaku imprezie dodał fakt, że wśród wyróżnionych zespołów ze znanych europejskich ośrodków kultury muzycznej, takich jak Moskwa, Kijów, Kraków, Poznań, Warszawa, Lublin czy Legnica znalazł się zespół z... Łazisk Górnych.

ŚWIĘTO DRZEWA 2013

Święto Drzewa jest ogólnopolską i międzynarodową akcją sadzenia drzew. W tym roku obchody święta odbyły się już po raz jedenasty w Polsce, a po raz piąty w naszej Gminie.

11 października przy udziale Władz Miasta na czele z Burmistrzem Miasta Aleksandrem Wyrą, Zastępcą Burmistrza Janem Ratką, Przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Królem oraz Wydziałem Ochrony Środowiska tut. Urzędu zainaugurowano tegoroczne obchody Święta Drzewa

w siedzibie Przedszkola Nr 6 im. „Pod Topolą”, którego Dyrektorem jest Pani Maria Bzdura. Podczas obchodów rozstrzygnięty został konkurs plastyczny. Laureaci konkursu otrzymali nagrody w postaci ekologicznych gier planszowych, a wszystkie dzieci uczestniczące w obchodach Święta Drzewa otrzymały książki pt. „Drzewa naszych lasów”. Po występach artystycznych przygotowanych przez dzieci z przedszkola oraz opiekunów ich grup, a także prelekcji Pani Justyny Koloch, edukatora ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, na zieleńcu przed Przedszkolem Nr 6 została posadzona przez uczestników obchodów okazała lipa, która upiększyła otoczenie placówki.

Jak w roku ubiegłym „Święto Drzewa” obchodzono również w Miejskim Ośrodku Wpierania Rodziny i Dziecka, tym razem w nowo otwartej filii w Łaziskach Górnych. 15 października w ramach obchodów „Święta Drzewa” placówka opiekuńczo-wychowawcza przygotowała dla dzieci prezentację multimedialną na temat liści drzew oraz quiz i zabawy o tematyce przyrodniczej. Główny punktem programu święta było uroczyste sadzenie 3 buków purpurea pendula na zieleńcu przy parkingu tut. Urzędu. Piękne i okazałe drzewa zostały posadzone przez wychowanków i pracowników Miejskiego Ośrodka Wpierania Rodziny i Dziecka wraz z Burmistrzem Miasta Aleksandrem Wyrą, Zastępcą Burmistrza Janem Ratką, Przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Królem i pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska tut. Urzędu. Imiona posadzonych drzew nadane przez dzieci to: „Papa smerf”, „Osiłek”, „Ważniak”. Na koniec Burmistrz Miasta wręczył MOWRiD w Łaziskach Górnych aparat fotograficzny NIKON Coolpix, z przeznaczeniem dla wychowanków placówki.

Dziękujemy wszystkim za wspólne zaangażowanie w akcję sadzenia drzew w naszym mieście.

W ramach tegorocznej edycji „Święta Drzewa” na terenie naszego miasta łącznie posadzimy: dużą lipę w Przedszkolu Nr 6 przy ul. Wyszyńskiego, 3 buki purpurea pendula na zieleńcu przy parkingu tut. Urzędu, 30 wiśni umbraculifera w pasie zieleni drogowej przy ul. Energetyków oraz 40szt. krzewu gatunku berberys thunberga na zieleńcu przy placu Ratuszowym 1a.

„Święto Drzewa” to już tradycja w naszym mieście.

ODDZIAŁ DZIECIĘCY POWIATOWEJ I MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ JAK w BAJCE

Oddział dziecięcy i czytelnia multimedialna zapraszają do wyremontowanych pomieszczeń na parterze budynku przy ul. Świerczewskiego 1.

Oddział dziecięcy otrzymał kompletne, nowe wyposażenie. Jego funkcjonalna aranżacja jest przystosowana do potrzeb dzieci i młodzieży, a kolorowe strefy dostosowane do grup wiekowych. Dzieci mogą wypożyczać książki i czasopisma, a najmłodsi również spędzać czas w kąciku zabaw, wypełnionym grami planszowymi, układankami i zabawkami.

W oddziale mamy novum - utworzono kreatywną przestrzeń, to znaczy miejsce wyposażone we wszelkie materiały do prac plastycznych, które pozwala dzieciom na zrealizowanie artystycznych wizji. Prace umieszczane są na tablicach wystawowych. Bajkowe klimaty wyznaczone kolorową przestrzenią w XXI wiek wprowadzają nowinki techniczne - konsola Xbox z funkcja Kinect podłączone do telewizora tak, by umożliwić gry ruchowe. Nowe oblicze ma też dział muzyczny. Obecnie jego część zajmuje czytelnia multimedialna. Do dyspozycji są tu stanowiska komputerowe z oprogramowaniem biurowym i dostępem do Internetu. Dzięki nowym szafom bibliotecznym czytelnicy uzyskali wolny dostęp do dużego zbiorów audiobooków.

Prace remontowe zrealizowano w ramach zadania: „Modernizacja oddziału dziecięcego wraz z utworzeniem kreatywnej przestrzeni i czytelni multimedialnej”, objętego dofinansowaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Infrastruktura Kultury. Wartość projektu wynosiła ponad 72.000zł.

KONKURS „PODARUJ PŁYCIE NOWE ŻYCIE II” ROZSTRZYGNIĘTY

Burmistrz Miasta Łaziska Górne, działając poprzez Wydział Ochrony Środowiska rozstrzygnął konkurs pn.: ,,Podaruj płycie nowe życie’’ II edycja, który przeprowadzono w łaziskich szkołach i przedszkolach. Konkurs polegał na zebraniu jak największej ilość zużytych i zniszczonych płyt CD/DVD każdego typu oraz kształtu. Celem konkursu było zachęcenie uczniów i dzieci łaziskich placówek oświatowych do zbierania płyt, w celu późniejszego ich przetworzenia i ponownego wykorzystania. Konkurs trwał od 11 kwietnia do 3 czerwca 2013r. Łącznie zebrano aż 22 718 szt. płyt, które dzięki dzieciom i uczniom nie trafiły do zwykłego domowego kosza na śmieci. To o 3 578 szt. mniej zebranych płyt, niż w roku ubiegłym, ale wynik i tak jest imponujący.

Lista laureatów konkursu:

KATEGORIA PRZEDSZKOLAK:

1 miejsce – Hanna Koczenasz - „Motyle” Przedszkole Nr 4 - 1 705 płyt
2 miejsce – Maciej Kloska - „Smerfy” Oddział przedszkolny Szkoła Podstawowa Nr 6 - 1 500 płyt
3 miejsce – Laura Pytel - „Skrzaty” Przedszkole Nr 6 – 808 płyt

KATEGORIA UCZEŃ:

1 miejsce – Kamil Zioła – klasa Va Szkoła Podstawowa Nr 6 - 1 192 płyty
2 miejsce – Patryk Ksiądz – klasa IVd Szkoła Podstawowa Nr 6 - 1 049 płyt
3 miejsce - Daniel Otocki - IVe Szkoła Podstawowa Nr 1 – 779 płyt

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję, a w sposób szczególny dzieciom i uczniom za tak liczną zbiórkę płyt CD/DVD w naszym mieście.

ŚWIĘTOJAŃSKIE DNI ŁAZISK ORAZ INDUSTRIADA 2013

W sobotę 8 czerwca 2013 roku na terenie naszego miasta obchodziliśmy Industriadę – Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz Świętojańskie Dni Łazisk.

INDUSTRIADA – czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego - do tej pory organizowana była trzykrotnie. Zgodnie z jej ideą, w czerwcu, w ciągu jednej soboty otwarte są wszystkie obiekty Szlaku Zabytków Techniki. Odbywają się w nich m.in. koncerty, happeningi, spektakle, wystawy, konkursy i warsztaty. W tym roku w Industriadzie wzięło udział 75 000 osób, czyli o 13 000 więcej, niż w ubiegłym roku. W Łaziskach Górnych pokazy Industriady miały miejsce głównie w Muzeum Energetyki.

Centrum Świętojańskich Dni Łazisk były obiekty sportowo-rekreacyjne „Żabka” . Mieszkańców Łazisk przywitała orkiestra dęta KWK „Bolesław Śmiały”, pięknie zaprezentowały się dzieci z Zespołu „Radość” działającym przy łaziskim Domu Kultury, profesjonalizmem wykazali się tegoroczni laureaci Festiwalu Piosenki Estradowej Kryształowy Kos.

W czasie tegorocznych Świętojańskich Dni Łazisk, jak każe tradycja, przyznano nagrody Burmistrza Miasta Łaziska Górne. Uhonorowano osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się dla miasta.

Tytuł Honorowego Łaziszczanina Roku 2013 przyznano Henrykowi Łożyńskiemu – właścicielowi firmy HEDAR, której siedziba mieści się na terenie Łazisk Górnych. Pomimo kryzysu firma się ciągle rozwija i zatrudnia nowych pracowników, w dużym stopniu Łaziszczan. Poza działalnością biznesową Pan Henryk nieustannie wspiera inicjatywy społeczności lokalnych, a w sposób szczególny działalność sportową naszego Miasta. Nieustannie od 2005 roku partycypuje w jego rozwój. Wspiera działalność grup młodzieżowych, jak i grup seniorskich Klubu Sportowego POLONIA Łaziska Górne.

Jest współinicjatorem powstania grup szkolenia wstępnego dzieci 5 i 6 letnich w sekcji piłki nożnej MOSiR Polonia Łaziska Górne, która może odnotować pierwszy sukces  – grupa juniorów występując w Okręgowej Lidze Juniorów z powodzeniem walczy z zawodnikami z najlepszych klubów ekstraklasy. Poza wsparciem młodzieży firma wspiera organizacyjnie pierwszy zespół seniorów KS POLONIA. Dzięki systematycznemu wsparciu drużyna uzyskała awans do II ligi, gdzie gra już trzeci sezon, lokując się cały czas w czołówce. Zawodowa a zwłaszcza społeczna postawa Henryka Łożyńskiego jest wzorem do naśladowania i w pełni predestynuje Go do tytułu Honorowego Łaziszczanina roku 2013 .

Tytuł Przyjaciela Łazisk Górnych przyznano Panu Ernestowi Waloszyńskiemu. Ernest Waloszyński to człowiek pasji. Od wielu lat propaguje naszą tradycyjną śląską grę – skata. Skat stanowi ważną część jego życia, wpisując się w nie od ponad pół wieku.Ernest Waloszyński od 1997 roku jest prezesem sekcji skata przy KWK „Bolesław Śmiały”. Dzięki jego zaangażowaniu i pracy sekcja osiąga znakomite wyniki tak indywidualnie, jaki drużynowo. Wspomnieć należy chociażby o tytułach Indywidualnych Mistrzów Polski, Wicemistrzów Polski tak seniorów, jak i juniorów, czy też czterokrotnym Drużynowym Mistrzostwie Polski, jakie zdobywali i zdobywają podopieczni sekcji. W dużej mierze jest to zasługą Prezesa Ernesta Waloszyńskiego, który jest znakomitym organizatorem wielu turniejów, które na trwale wpisały się w kalendarz nie tylko naszego miasta, ale całego regionu. Jest też, a może przede wszystkim, człowiekiem lubianym i szanowanym, potrafiącym dzielić się swoją pasją i zaangażowaniem i przelewać ją na młode pokolenia adeptów skata.

Poprzez propagowanie skata, tradycyjnej śląskiej gry, Pan Ernest Waloszyński znakomicie promuje nasze miasto – Łaziska Górne i jego wielopokoleniowe wartości. W ten sposób jest i staje się Przyjacielem Łazisk.

Pozostałe uhonorowane osoby:

Wojciech Szwiec - nagroda za upowszechnianie sztuki filmowej, promocję wartości kulturowych Śląska oraz za całokształt dokonań artystycznych związanych z twórczą interpretacją kina niezależnego.

Łukasz Oślizło – nagroda I stopnia za wysokie wyniki sportowe na poziomie europejskim, międzynarodowym i krajowym w lekkoatletyce.

Tomasz Dobrzyński - nagroda I stopnia za wysokie wyniki sportowe na poziomie europejskim, międzynarodowym i krajowym w Ju – Jitsu.

Krzysztof Pawłowski – nagroda II stopnia za osiągnięcia sportowe w tenisie stołowym.

Magdalena Pinocy – nagroda III stopnia za osiągnięcia sportowe w jeździectwie przez przeszkody.

Marek Mazur – kapitan drużyny piłki nożnej Klubu Sportowego „Polonia” Łaziska Górne III Liga opolsko–śląska. Za wyniki sportowe jakie drużyna osiągnęła w 2012 r. Są to: III miejsce w rozgrywkach o mistrzostwo III Ligi śląsko-opolskiej sezonu 2011/12, zdobycie Pucharu Polski w rozgrywkach na szczeblu Podokręgu Tychy oraz zwycięstwo w tych rozgrywkach – Puchar Polski w województwie śląskim i awans na szczeblu centralnym.

Gwiazdą tegorocznych obchodów Świętojańskich Dni Łazisk był zespół Bracia, który dał pełen energii i rockowych brzmień brawurowy koncert.

BIEG DLA JASIA PO RAZ DRUGI

W niedzielę 19 maja 2013 roku już po raz drugi w Łaziskach Górnych zorganizowany został Bieg dla Jasia. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym Aleksandra Wyry, Burmistrza Miasta, a jego celem było zebranie funduszy na rehabilitację chorego Jasia Szopa. Impreza po raz kolejny pokazała wielką solidarność i chęć pomocy Łaziszczan - na starcie biegu stanęło około 400 osób. Trasa biegu miała charakter rekreacyjny i wynosiła około 2 km. Prowadziła ścieżkami rekreacyjnymi przy basenie Żabka. Po biegu wszyscy uczestnicy mogli skosztować pysznej grochówki, rozlosowane zostały też nagrody ufundowane przez sponsorów biegu.

Organizatorzy dziękują wszystkim ludziom dobrej woli za udział w biegu dla Jasia i zapraszają na przyszłoroczną edycję biegu.

MIASTO - CHROŃMY KASZTANOWCE 2013

Gmina Łaziska Górne już po raz piąty obchodziła akcję ochrony drzew kasztanowca białego przed szkodnikiem szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem pn.: „Chrońmy Kasztanowce 2013”. Inauguracja ekologicznego przedsięwzięcia odbyła się 24 kwietnia 2013r. na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Szarotka” przy ul. Ogrodowej w Łaziskach Górnych.

Zadanie polegało na założeniu opasek lepowych na pniu, założeniu pułapek feromonowych w koronie drzew oraz przeprowadzeniu lekcji edukacji ekologicznej z podopiecznymi Miejskiego Ośrodka Wspierania Rodziny i Dziecka. Lekcja edukacji ekologicznej poświęcona było cyklowi rozwojowemu szkodnika, najlepszym metodom jego zwalczania oraz szkodom jakie powoduje. Dzieciom towarzyszyli burmistrzowie Aleksander Wyra i Jan Ratka, wychowawcy MOWRiD oraz pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska.

W ramach akcji „Chrońmy Kasztanowce” objęto ochroną 6 kasztanowców. Akcję bezpłatnie przeprowadził Zakład Urządzania i Utrzymania Zieleni Ryszard Góralczyk, ul. Sosnkowskiego 13, 43- 229 Pszczyna-Ćwiklice.

KONKURS PLASTYCZNY „OD NAS ZALEŻY PRZYSZŁOŚĆ ZIEMI” ROZSTRZYGNIĘTY

Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „Od nas zależy przyszłość Ziemi”. Jego organizatorem był Dyrektor Przedszkola Nr 2 Integracyjnego w Łaziskach Górnych, przy udziale Burmistrza Miasta Łaziska Górne, działającego poprzez Wydział Ochrony Środowiska. Konkurs skierowany do dzieci uczęszczających do łaziskich przedszkoli, polegał na wykonaniu pracy plastycznej propagującej ideę ekologii. Celem konkursu było kształtowanie postaw sprzyjających trosce o środowisko naturalne i rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych.

Na konkurs wpłynęło 18 prac z 4 łaziskich przedszkoli (P2, P4, P6, P7) i 2 oddziałów przedszkolnych (SP 1, SP 6). Zgłoszone prace podzielone zostały na dwie kategorie wiekowe: dzieci 3,4-letnie i dzieci 5,6-letnie. Wręczenie nagród laureatom konkursu odbyło się 18 kwietnia 2013r. w placówkach zwycięzców.

Kategoria wiekowa 3,4-latki:

I nagroda - Katarzyna Mazur i Ludwik Kalita z Przedszkola Nr 2
II nagroda - Martyna Krystof z Przedszkola Nr 4
III nagroda - Hanna Szafraniec z Przedszkola Nr 6

Kategoria wiekowa 5,6-latki:

I nagroda - Bartek Kubiak, Mikołaj Pasternak, Jakub Sputowski z oddziału przedszkolnego SP Nr 1
II nagroda - Jakub Grundszok z Przedszkola Nr 6
III nagroda - Wiktor Wodowski z oddziału przedszkolnego SP Nr 6

Nagroda specjalna:

Igor Gruszczyński, Anita Woźnikowska i Jakub Michalski z Przedszkola Nr 2.

Wyróżnienia otrzymali:

Klaudia Dyrda i Paulina Zagdańska z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej Nr 6, Martyna Grabowska, Aleksander Musioł, Wirginia Olsza, Kinga Profaska, Maja Gościńska, Michał Rybok, Oliwia Zubel, Paulina Łatanik i Martyna Klozik z Przedszkola Nr 7, Katarzyna Boruszka, Kamila Dec, Natalia Popławska, Piotr Mosiężny, Joachim Duc i Wojciech Broziński z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej Nr 1, Karolina Kies z Przedszkola Nr 6, Oliwia Turczyk, Oliwia Kulon i Klaudia Hajduk z Przedszkola Nr 2 oraz Wojciech Kuszyk, Marcel Mulawa i Martin Grundszok, Zofia Przechrzta i Mikołaj Jastrzębski z Przedszkola Nr 4.

W drugiej połowie maja wszystkie prace zostaną wystawione w Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych. Uczestnikom oraz ich opiekunom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.

KONKURS „ŁAPIEMY ŁAZISKIE ŚMIECI” ROZSTRZYGNIĘTY

W poniedziałek 8 kwietnia 2013 roku rozstrzygnięty został konkurs miejski: Łapiemy łaziskie śmieci. Na konkurs, którego adresatem były dzieci i młodzież mieszkające na terenie Łazisk Górnych wpłynęło 85 prac. Zadaniem dzieci i młodzieży było zilustrowanie najistotniejszych z punktu widzenia mieszkańca zapisów tzw. „ustawy śmieciowej” oraz zapisów uchwał miejscowych, wprowadzających przepisy ustawy na grunt Gminy Miejskiej Łaziska Górne.

Komisja konkursowa przyznała trzy nagrody oraz trzy wyróżnienia.

Nagrody otrzymali:
I miejsce: Piotr Siekiera za pracę „Segreguj śmieci – zaoszczędzisz”
II miejsce – Anna Kucharska za pracę „Stosuj torby ekologiczne”
III miejsce – Jan Dulemba za pracę „Kiedy śmieci segregują, fajny zakup już planują”

Wyróżnienia otrzymali:
Olga Kwiatkowska za pracę „Segregujesz – świat ratujesz”
Denis Sowa za pracę „Od 1 lipca gmina przejmuje śmieci”
Julia Pilorz za pracę „Złóż deklarację do Urzędu Miejskiego w Łaziskach Górnych”

Nagrodzone i wyróżnione prace znajdą się w broszurze informacyjnej, dotyczącej wprowadzania przepisów tzw. „ustawy śmieciowej” w Łaziskach Górnych.

 
 [1] 2
Stron: (2)
 
   
Na tej stronie wykorzystuje się pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację warunków.
 
Oficjalny serwis Urzędu Miejskiego w Łaziskach Górnych, regulamin użytkowania i polityka prywatności serwisu.
e-mail: wog@laziska.um.gov.pl