Biuletyn Informacji Publicznej strona główna Facebook
 

ŁAZISZCZANKI MISTRZYNIAMI

W Gostyniu rozegrano Mistrzostwa Polski Juniorów w grze Parami i Indywidualnie w Kręglarstwie Klasycznym. Czteroosobowa reprezentacja z Łazisk spisała się na najważniejszej imprezie sezonu na medal, a nawet dwa. W konkurencji par łaziszczanki: Renata Skrzypczak oraz Małgorzata Kurcok nie miały sobie równych i ze złotymi medalami oraz tytułami mistrzyń Polski, stanęły na najwyższym stopniu podium dla zwycięzców. Do medalu z najszlachetniejszego kruszcu, medal brązowy w konkursie indywidualnym „dorzuciła” Renata Skrzypczak. Małgorzata Kurcok była piąta. W mistrzostwach barwy Łazisk reprezentowali jeszcze Katarzyna Ciałoń i Krzysztof Bacza, którzy zostali sklasyfikowani poza grupą finałową. Gratulacje dla całej ekipy!

SREBRNE „LWY JASIA”

27 i 28 maja w Krakowie rozegrano V Mistrzostwa Polski Masters. Po dwóch dniach zmagań wicemistrzami Polski Weteranów w kategorii 50+ został łaziski team „Lwy Jasia”. W pięcioletniej historii mistrzostw jest to czwarty medal Lwów. Oprócz tego ostatniego, w swojej kolekcji mają jeszcze dwa srebrne i jeden złoty krążek i jak dotąd są najbardziej utytułowaną drużyną Mistrzostw Polski.

Na otwarcie mistrzostw ekipa z Łazisk zmierzyła się z Mastersami z Warszawy, nie dając im za wiele pograć. Zwycięstwo 17:9, przy pięciobramkowej porażce odwiecznego rywala Lwów – Czuwaju Przemyśl, otwierało drogę do złotego medalu. W tej sytuacji głównym konkurentem była ekipa Blachy Pruszyński Bochnia. Obie drużyny starły się w trzecim meczu mistrzostw, który niczego nie rozstrzygnął. Remis 8:8 dawał szansę na tytuł mistrzowski obu ekipom. W lepszej sytuacji byli łaziszczanie, którzy po pierwszym dniu zmagań mieli korzystniejszy bilans bramkowy. Zwycięstwo nad Czuwajem dawało duże szansę na najwyższy stopień podium. Lwy ten mecz zaczęły nerwowo, bo od wyniku 0:3. Mobilizacja przyszła jednak szybko i podopieczni Mariana Olszówki nie tylko odrobili straty, ale i uzyskali przewagę. Na dwie i pół minuty przed końcem meczu już „witali się z gąską”, gdyż prowadzili 9:6. Chyba za wcześnie skończyli grać, bo ekipa z Przemyśla rzuciła się do ostatniego ataku i doprowadziła do remisu. W tym momencie szansa na złoty medal uciekła, gdyż w ostatnim meczu Prószyński nie pokpił sprawy i wygrywając z Warszawą, zapewnił sobie tytuł mistrzowski.

Tytuł wicemistrzów Polski Masters w kategorii 50+ wywalczyli: Stanisław Malczewski, Wiesław Wronka, Grzegorz Ferenc, Marek Ciesielski, Krzysztof Płonka, Andrzej Olszówka, Henryk Szymoś, Franciszek Świtalik, Grzegorz Kamiński, Zbigniew Bromboszcz, Zbigniew Kowalczyk, Robert Zofiński, Wiesław Jasica. Trenerem był Marian Olszówka, a kierownikiem – Jerzy Spodymek.

ZŁOTO DLA POLONII

12 marca w Tucholi rozegrano finałowy turniej Międzyokręgowej Ligi w kręglach klasycznych, w którym wystartowało sześć najlepszych drużyn z tej ligi: Polonia Łaziska, Polonia 1912 Leszno, TKKF Sokół Brzesko, OKSiT Gmina Puck, KK Dziewiątka Amica Wronki oraz TKKF Platan UTECH Pleszew. Turniej zdominowali kręgliści Polonii. Zespól pokazał się z jak najlepszej strony, punktował bardzo wysoko i po pięciu rozegranych rundach zgromadził 22 punkty, co pozwoliło Polonii stanąć na najwyższym stopniu podium ze złotymi medalami na piersiach oraz okazałym pucharem. Punkty dla Polonii w finale zdobyli: Marcin Szostok – 544, Kamil Fajkus – 520, Daria Fajkus 510 i Małgorzata Kurcok – 510. Gratulacje dla zawodników oraz kierownika sekcji Czesława Synowca, który „szefował” ekipie podczas turnieju w Tucholi.

CENNE KRUSZCE ŁAZISKICH KRĘGLISTEK

Sekcja kręglarska Polonii pracuje niejako w ukryciu. Bez rozgłosu, ale skutecznie. Dowodem tej skuteczności są kolejne medale mistrzostw Polski. W pierwszy weekend marca w wielkopolskim Gostyniu rozegrano Mistrzostwa Polski Juniorów w konkurencjach „sprint” i „pary mieszane” (MIXT) w Kręglarstwie Klasycznym. W krajowym championacie wystartowała trzydziestka zawodniczek i zawodników, a w tym gronie trzy reprezentantki „Polonii”: Renata Skrzypczak, Małgorzata Kurcok i Daria Fajkus. W konkurencji „sprint”, gdzie pojedynki rozgrywa się systemem pucharowym (przegrywający odpada), pierwsze miejsce i tytuł mistrzyni Polski zdobyła Renata Skrzypczak, a tuż za podium, czyli na czwartym miejscu uplasowała się Małgorzata Kurcok. W konkurencji MIXT rozgrywanej tym samym systemem (tutaj na torze występują naprzemiennie zawodniczka i zawodnik) zawodniczki Polonii „znalazły” partnerów z innych klubów. Szukały dobrze, jako że na najwyższym stopniu podium dla zwycięzców stanęła para Renata Skrzypczak (Polonia Łaziska Górne) i Marcel Kociołek (Sokół Brzesko). Dodać trzeba, że rozgrywka finałowa była w 50 procentach wewnętrzną sprawą Polonii, gdyż spotkały się w niej Renia Skrzypczak w parze z Marcelem Kociołkiem (Sokół Brzesko) z Gosią Kurcok w parze z Kamilem Kozłowskim (Polonia Leszno), którym przypadł medal srebrny. To się nazywa skuteczność: trzy zawodniczki i trzy medale z najcenniejszych kruszców! Gratulacje.

Tekst: T. Piątkowski

LAURY DLA ŁAZISKIEGO SPORTU

W czwartek, 3 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie odbyła się organizowana przez „Naszą Gazetę” Gala sportu, podczas której wręczono statuetki „Sportowym Osobowościom Roku 2015 Ziemi Mikołowskiej”. Laury te przyznano po raz czwarty, a „Sportowymi Osobowościami” zostają nie tylko zawodnicy, ale również trenerzy, sędziowie, działacze.

Na uroczystości zjawili się nie tylko laureaci, ale władze starostwa, miast i gmin powiatu mikołowskiego, prezesi klubów, przedstawiciele biznesu, dziennikarze i olimpijczycy. Statuetkami i dyplomami uhonorowano dziesiątkę laureatów, w gronie których znalazła się trójka łaziszczan: Michalina Mendecka z sekcji lekkiej atletyki MOSiR-u Łaziska, Renata Skrzypczak z sekcji kręglarskiej Polonii oraz Jerzy Janecki – klubowy spiker oraz działacz Polonii. Wyróżnionym przedstawicielom naszego klubu laury i upominki wręczał burmistrz Łazisk Górnych – Aleksander Wyra oraz Redaktor Naczelny „Naszej Gazety” – Jerzy Filar.

Sylwetki laureatów:

Michalina Mendecka

Lekkoatletka MOSiR-u Łaziska, biegi uliczne. Jej pasją jest bieganie. W roku 2015 zdominowała biegi uliczne powiatu mikołowskiego i nie tylko. Startowała w wielu biegach Polski południowej i gdzie się nie pojawiła, walczyła o podium. W sumie ta filigranowa biegaczka o wielkim sercu w tegorocznych biegach ulicznych na dystansach od pięciu do 21 kilometrów stawała 18 razy na podium, w tym siedem razy na najwyższym stopniu.

Biega od roku 2002. Na zawodach międzyszkolnych wypatrzył ją trener łaziskiej lekkoatletyki, Alojzy Kaleja. Zaprosił na trening i zaczęła biegać. Najpierw krótkie dystanse (od 100 metrów), ale kiedy okazało się, że nie ma wrodzonych predyspozycji szybkościowych, wydłużyła dystanse. Trafiła do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, ale na bieżni sukcesów nie odniosła. Po skończeniu LO rozpoczęła studia na AWF, wzięła rozbrat z bieganiem, ale za namową siostry, poszła z nią na trening prowadzony przez Annę Bonk. Po kilku zajęciach trenerka zaproponowała jej powrót do biegania, ale innego, w biegach ulicznych. Przystała na to i tak zostało do dziś.

Uważa, że długie dystanse są „szkołą charakteru”. Pierwszy poważnym startem „na ulicy” był bieg na 10 kilometrów. Chciała „złamać” 39 minut, „nabiegała” 38 i to był znakomity bodziec. Potem wygrywała biegi na krótszych dystansach, mając 22 lata, przebiegła półmaraton w czasie jednej godziny, 25 minut i 58 sekund.

W tym roku chce poprawiać wyniki na dystansie 10 kilometrów i w półmaratonie. Poza tym planuje starty w kilku biegach górskich, bo to ją „kręci”. Oby tylko nie przyplątały się kontuzje.

- Dziękuję konkursowej Kapitule, że zainteresowała się moimi osiągnięciami i jest mi bardzo miło, że zostałam wyróżniona. Jest to dla mnie duża dawka motywacji do dalszej pracy, do osiągania jeszcze lepszych wyników, no i oczywiście do reprezentowania Łazisk Górnych oraz powiatu mikołowskiego w nadchodzącym sezonie biegowym.

Renata Skrzypczak

Zawodniczka sekcji kręglarstwa klasycznego Polonii Łaziska. Studentka III roku Akademii Wychowania Fizycznego w swojej dyscyplinie sportu jest jeszcze juniorką, kandydatką do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata, które odbędą się w maju w chorwackim Novigradzie.

Do pójścia na kręgielnię namówił ją brat. Jako ośmioletnia dziewczynka, po raz pierwszy wzięła kulę do ręki. Ręka była jeszcze zbyt mała i trener powiedział, aby przyszła za rok. W dziewiąte urodziny poszła jeszcze raz, rzuciła i została. Miała w sobie to „coś”, potrzebne w tym sporcie, bo szybko zaczęła robić postępy i jeszcze w tym samym roku wygrała w Poznaniu zawody w kategorii dzieci.

Kręgle są w Polsce sportem „niszowym”, ale Reni się bardzo podobają. Próbowała lekkiej atletyki, gier sportowych, ale to nie było „to”. Podobały jej się kręgle, bo to była i jest fajna zabawa, a ona twierdzi, że sport musi bawić. A ponadto na kręgielnię przychodzą bardzo fajni ludzie...

Rok 2015 był dla Renaty Skrzypczak udany. Wywalczyła brązowy medal w Mistrzostwach Polski w parach, drużynowy medal z Polonią (Polonia jest Mistrzem Polski), wygrała Międzynarodowy Puchar Danii. We wszystkich zawodach indywidualnych reprezentuje klub macierzysty – Polonię. Ma drugą licencję, na superligę i tam startuję w barwach Czarnej Kuli Poznań, by zdobyć odpowiednią ilość punktów rankingowych potrzebnych do powołania do kadry narodowej.

Na dziś najważniejszym celem sportowym dla niej są tegoroczne Mistrzostwa Świata i jemu podporządkuje najbliższe miesiące.

- Tytuł Sportowej Osobowości Roku 2015 „Ziemi Mikołowskiej” jest dla mnie wielkim wyróżnieniem. Czuję się doceniona i spełniona, a jednocześnie jest to dla mnie motywacja do dalszych treningów i do jeszcze cięższej pracy. Mam przed sobą wiele ważnych startów i mam nadzieję, że jeszcze nie raz udowodnię na co mnie stać.

Jerzy Janecki

Działacz sportowy Polonii Łaziska. Od ponad 30 lat nie ma w Łaziskach imprezy sportowej, podczas której nie słyszałoby się jego głosu. Prowadzi mecze piłki nożnej, ręcznej, siatkówki oraz innych dyscyplin sportowych, podaje składy, wyniki, tabele, ciekawostki. Zagrzewa do walki zawodników, kibiców do dopingu, dba o sportowy przebieg zawodów. Zawsze przygotowany i przekazujący fachowe informacje. Sportową pasję odziedziczył po ojcu, który był działaczem ówczesnego klubu Elektro.

Spikerem został z przypadku. Jesienią 1984 roku w Polonii potrzebowano spikera. Ówczesny trener, Emil Bochnia zaproponował Jerzemu prowadzenie spikerki. Był to dla niego szok, gdyż nigdy nie miał kontaktu z mikrofonem. Przez całą zimę chodził na różne imprezy sportowe, podglądał spikerów i podjął decyzję. Został spikerem, a jego mikrofonowym debiutem był mecz Polonia – Górnik Siersza. Pasjonuje się piłką nożną i trudno sobie wyobrazić mecz Polonii obecności. Twierdzi, że jego serce jest z Polonią. Ale spikerkę prowadzi nie tylko na „Pol Arenie”. Prowadził różnego rodzaju imprezy: piłkę nożną, piłkę ręczną (był spikerem Polonii w II lidze i 26 razy w Memoriale im. Jana Olszówki), kolarstwo, lekką atletykę, siatkówkę, wszystkie imprezy w hali MOSiR-u, a także poza Łaziskami: jubileusz w Gardawicach, imprezy charytatywne w Orzeszu, w Wyrach, w Chorzowie jubileusz Śląskiego Związku Piłki Ręcznej. By przygotować się do prowadzenia imprezy, zbiera materiały o rywalach, statystyki, tabele, składy, informacje o klubie, zawodnikach. Sięga do archiwów, historii… Dziś nie ma już tremy, choć dawniej ją miał. Myśli już o swoim następcy, ale póki co, go nie widać. Młodzi się nie garną. Niby wygadani i obyci, ale jak zobaczą przed sobą dwie setki ludzi - pasują.

- Jestem zaskoczony nie tylko nominacją, a również tym, że taki laur został mi przyznany. To cieszy, że zostałem dostrzeżony i wyróżniony na forum powiatu. W gronie całej dziesiątki byłem wprawdzie najstarszy, ale znalazłem się w zacnym gronie. A w ogóle, taka gala sportu to fajny pomysł i doskonała promocja lokalnego sportu.

ZAWODY NARCIARSKIE O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA ŁAZISKA GÓRNE
Istebna 28.02.2016

WYNIKI

Kategoria: do 10 lat

1. Kamil Kopa
2. Marlena Machała

3. Szymon Kaczorowski

Kategoria: 10-16 lat - dziewczyny

1. Martyna Machała

Kategoria: 10-16 lat - chłopcy

1. Kasjusz Namaczyński
2. Olaf Wolny

3. Franciszek Szczyrba

Kategoria: 16-35 lat - kobiety

1. Julia Wolny
2. Agata Szombara

3. Barbara Ochman

Kategoria: 16-35 lat - mężczyźni

1. Ryszard Ochman
2. Mikołaj Ryguła

3. Karol Ochman

Kategoria: 35-50 lat - kobiety

1. Marzena Raszka
2. Mirosława Gołyda-Machała

3. Marzena Wolny

Kategoria: 35-50 lat - mężczyźni

1. Marek Czech
2. Dariusz Ryguła
3. Maciej Szewczyk

Kategoria: powyżej 50 lat- mężczyźni

1. Daniel Nowrot
2. Wojciech Drwięga
3. Alojzy Szombara

Kategoria: powyżej 50 lat - kobiety

1. Joanna Mzyk-Szombara
2. Irena Wyra
3. Maria Kaleta

Kategoria OPEN:

1. Ryszard Ochman
2. Marek Czech
3. Dariusz Ryguła

Ilość uczestników zawodów - 48

IX ZAWODY W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA


Zapraszamy mieszkańców Łazisk Górnych do udziału w zawodach w narciarstwie alpejskim o Puchar Burmistrza Miasta Łaziska Górne, które odbędą się w niedzielę 28 lutego 2016 roku w Istebnej – Złotym Groniu.

Szczegóły, regulamin pobierz

WYNIKI ZAWODÓW NARCIARSKICH O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA

W niedzielę 8 marca 2015 rozegrano VIII edycję zawodów narciarskich Pucharu Burmistrza Miasta, które w tym roku rozegrane zostały na stoku „Złoty Groń” w Istebnej. Na starcie stanęło 71 zawodników, których podzielono na kategorie wiekowe. Zwycięzcami zostali:

Kategoria 1 – dziewczęta /chłopcy do 10 lat

 • I miejsce – Arkadiusz Kopa
 • II miejsce – Kamil Kopa
 • III miejsce – Hanna Kida

Kategoria 2 – dziewczęta od 11 do 16 lat

 • I miejsce – Klaudia Kliś
 • II miejsce – Julia Wolny
 • III miejsce – Martyna Kasperek

Kategoria 2 – chłopcy od 11 do 16 lat

 • I miejsce – Mikołaj Ryguła
 • II miejsce – Jakub Misiak
 • III miejsce – Nikodem Polak

Kategoria 3 – kobiety od 17 do 35 lat

 • I miejsce - Agata Szombara
 • II miejsce – Katarzyna Puźniak
 • III miejsce – Oliwia Ryguła

Kategoria 3 – mężczyźni od 17-35 lat

 • I miejsce – Ryszard Ochman
 • II miejsce – Damian Janik
 • III miejsce – Krzysztof Stabik

Kategoria 4 – kobiety od 35 – 50 lat

 • I miejsce – Aleksandra Gonsior – Śleziona
 • II miejsce – Justyna Grechuta
 • III miejsce – Urszula Żołneczko

Kategoria 4 – mężczyźni od 35-50 lat

 • I miejsce – Marek Czech
 • II miejsce – Dariusz Ryguła
 • III miejsce – Tomasz Swadźba

Kategoria 5 – kobiety powyżej 50 lat

 • I miejsce – Ewa Zientek
 • II miejsce – Irena Wyra

Kategoria 5 – mężczyźni powyżej 50 lat

 • I miejsce – Daniel Nowrot
 • II miejsce – Wojciech Drwięga
 • III miejsce – Krzysztof Jakubaszek

Kategoria open:

 • I miejsce - Ryszard Ochman
 • II miejsce – Marek Czech
 • III miejsce - Ryguła Dariusz
 
   
Na tej stronie wykorzystuje się pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację warunków.
 
Oficjalny serwis Urzędu Miejskiego w Łaziskach Górnych, regulamin użytkowania i polityka prywatności serwisu.
e-mail: wog@laziska.um.gov.pl